Socjalizacja - Komunikacja

Socjalizacja - Komunikacja

Psy potrzebują kontaktów społecznych, ponieważ w przeciwnym razie stają się drażliwe, niezrównoważone, sfrustrowane i agresywne. Przebywając z innymi mogą rozwijać swoje zdolności komunikacyjne i uczyć się właściwie odczytywać sygnały płynące z otoczenia. W miastach, większość psów jest prowadzonych na smyczy, a ich kontakty z innymi psami są ograniczone lub ich brakuje. Przez to nie mają możliwości ćwiczenia „psiej rozmowy” i dzieje się z nimi to samo, co z ludźmi, którzy nie używają przez dłuższy czas jakiegoś języka - stopniowo zapominają coraz więcej słów i zwrotów, aż wreszcie przestają rozumieć znaczenie mowy. Dochodzi do nieporozumień i napięć. Agresja na smyczy, rzucanie się na inne psy, straszenie i wpadanie na nie, wspinanie się łapami na grzbiet, nachalne obskakiwanie i obwąchiwanie, zmuszanie innych psów do kładzenia się i przytrzymywanie łapami, nie respektowanie sygnałów dystansujących - to wszystko świadczy o tym, że pies nie potrafi się odpowiednio porozumiewać. Jeśli pies nie doświadcza konsekwencji swojego zachowania, albo są one niejednoznaczne, przestaje się orientować w świecie, w którym żyje i staje się nadmiernie reaktywny. Brak zasad jest bardzo stresujący dla psa. Jasne konsekwencje zachowania przywracają psu równowagę, bo zaczyna na nowo rozumieć skutki swojego działania. To wpływa na wybory jakie podejmuje i na sposób, w jaki traktuje inne psy.

Większość właścicieli psów aspołecznych unika kontaktów z innymi w obawie, że może stać się coś złego. Niekiedy te obawy są uzasadnione, co dodatkowo pogłębia problem.

Ponieważ pies jest agresywny wobec innych psów - właściciel unika kontaktów z nimi, co prowadzi do jeszcze większej izolacji psa i jeszcze mniejszych umiejętności społecznych. Błędne koło się zamyka i sytuacja staje się coraz gorsza i gorsza.

Niektórzy próbują rozwiązać problem agresywnego zachowania aspołecznego psa poprzez trening posłuszeństwa. Jednak takie rozwiązanie często zawodzi. Podobnie jak izolowanie psa, nauka sztuczek nie przekłada się na kompetencje społeczne.

Inni radzą stosowanie długotrwałych i skomplikowanych procedur odwrażliwiania i przeciwwarunkowania, które bywają skuteczne, jednak do ich przeprowadzenia potrzeba głębokiej wiedzy, odpowiedniego wyczucia czasu i ogromnej cierpliwości. W dodatku każde niepożądane spotkanie na spacerze innego psa może zniweczyć wysiłek włożony w odwrażliwianie i cofnąć postępy treningu o całe tygodnie.

Program "Socjalizacja - Komunikacja" pozwala nauczyć psa na nowo komunikowania się z innymi psami i zastąpić zachowania agresywne - przyjaznymi. Dzięki odpowiedniemu pokierowaniu przez trenera przebiegiem spotkania, psy uczą się rozumieć i szanować sygnały wysyłane przez inne psy obecne na sesji, a także wysyłać im komunikaty, które zostaną właściwie zrozumiane i uszanowane.

Podczas zajęć NIE zgadzamy się na atakowanie jednych psów przez inne, rzucanie się, tłamszenie, zastraszanie itp. Takie zachowania są przez prowadzących natychmiast przerywane. Jeśli uważasz, że zastosowanie bodźców przerywających agresywne zachowanie jest niewłaściwe dla Twojego psa, lub uważasz, że osiągniesz oczekiwane rezultaty wyłącznie przy pomocy nagradzania - zrezygnuj z udziału w zajęciach lub umów się na indywidualne konsultacje z trenerem. Dzięki temu nie blokujesz miejsca tym, którzy chcą skorzystać z zajęć i cieszyć się ich efektami. 

Te warsztaty uczą psa opanowania emocji, uspokajania się, wyciszenia, szacunku dla przestrzeni innego psa i człowieka, tolerowania dotyku i przewodnictwa człowieka. 

Dodatkowo właściciel uczy się rozumieć mowę ciała swojego psa i uprzedzać wydarzenia, zanim dojdzie do konfliktu.

Stopniowo pies i przewodnik nabierają do siebie nawzajem zaufania i coraz częściej mogą cieszyć się bezkonfliktowymi relacjami z innymi psami oraz z ich właścicielami.

 

Powrót do listy