Warsztaty Naprawcze w Krakowie - jaki wybór dajesz swojemu psu?

Zaczęliśmy dzisiaj w Krakowie kolejną edycję Warsztatów Naprawczych. Zawsze na początku staram się wyjaśnić uczestnikom dlaczego komendy nie mają znaczenia. Szkolenie psa nie polega na wydawaniu mu poleceń. Naszym celem jest takie manipulowanie konsekwencjami jego zachowania, żeby zawsze wybierał dobrze. Komenda jest tylko wskazówką – że określone działanie przyniesie określone skutki.

Z czasów szkolnych pamiętam wielu nauczycieli, na lekcjach których strzelałem papierowymi kulkami z rurki po długopisie czy tworzyłem małe dzieła sztuki na ławkach. Ale dużo bardziej pamiętam tych u których nawet nie przyszłoby mi to do głowy. Wydaje mi się też, że od tych drugich więcej się nauczyłem. Każdy nauczyciel ma podobne możliwości żeby utrzymać porządek w klasie. Ale w przypadku niektórych wiadomo było że każde głupie zachowanie spotka się z reakcją. Paru przede mną to sprawdziło i to mi wystarczało. Żeby traktowano Cię poważnie, z tego co mówisz, musi coś wynikać. Inaczej psy, ludzie, a nawet dziobaki nie będą Cię słuchać.

Wiąże się z tym kilka praktycznych rad do zastosowania:

  1. Zawsze zastanów się jakie konsekwencje dane zachowanie przynosi Twojemu psu. Na przykład często: przybiegnięcie na zawołanie = zapięcie na smycz i koniec zabawy, ciągnięcie na spacerze = poznawanie nowych zapachów, ekscytacja = uwaga ze strony właściciela i wszystkich dookoła.

  2. Stwórz takie środowisko żeby Twój pies wybierał dobrze. Dużo lepiej słychać Twój głos na spacerze gdy ostatnio obiady serwowane były na zewnątrz i to właśnie może być jedna z tych okazji. Kochaj swojego psa bardziej kiedy jest grzeczny i spokojny. Okazuj wtedy uczucia i dawaj uwagę. Będzie miał duży powód żeby zachowywać się tak jak chcesz.

  3. A co jeśli wybierze źle? Powiedz mu o tym. Jak? W taki sposób żeby Twój pies uczył się na błędach ale nie bał się ich popełniać. Kluczem jest tutaj siła i rodzaj "źle". Przekaz powinien brzmieć "to był głupi pomysł ale spróbuj jeszcze raz i na pewno wybierzesz lepiej!"

  4. Na końcu warto mieć głowie że pies uczy się na podstawie konsekwencji swojego zachowania 24h/dobę. Czy akurat tego chcemy czy nie. Jeżeli idziesz z psem na napiętej smyczy, nie macie przerwy od nauki – uczysz go że da się ciągnąć i może być całkiem fajnie. Na treningach szlifujemy umiejętności, zasady obowiązują cały czas.

 

2018-03-06

Jarosław Polak. Kraków